Dreamtime czyli najstarsza na świecie mitologia

Nasz europejski świat koncentruje się na mitologii greckiej. O niej uczymy się w szkole, ona wyjaśnia nam miejsce człowieka w świecie, funkcjonowanie świata i historię jego tworzenia. Z mitologii greckiej czerpiemy wiele norm etycznych i wierzeń, które niejednokrotnie przeplatają się z naszym życiem. Aborygeni mają swoje własne legendy, które są najdłużej istniejącymi przekazami ustnymi. W życiu tych rdzennych mieszkańców Australii funkcjonują od ponad pięćdziesięciu tysięcy lat!

Dreamtime, czyli Czas Snu to skomplikowana mitologia stworzona przez ludność aborygeńską, w której życie zwierząt przeplata się z ludzkim.

Wszystkie zwierzęta na ziemi są ze sobą powiązane, tworząc jeden wielki system. Według Aborygenów każde wydarzenie pozostawia po sobie fizyczny ślad, który jest rezultatem działania metafizycznych stworzeń. Czas Snu dlatego, że życie jest jak sen, w którym balansuje się pomiędzy światem metafizycznym i fizycznym. Dla Aborygenów czas był mityczny bez powiązania z przeszłością i przyszłością, co stanowi klucz zrozumienia ich specyficznej mentalności.

Co sprawia, że mitologia aborygeńska fascynuje?

Kiedyś na niezamieszkałych wyspach o skalistej strukturze, w jaskiniach nad brzegiem znaleźliśmy malowidła naskalne. Przedstawiały zwierzęta, ludzi i wyryte były w charakterystycznej aborygeńskiej technice – prostych linii z elementami kropek. Oglądając te malowidła, miałam wrażenie, że słyszę muzykę graną na didgeridoo, instrumencie dętym Aborygenów.  I,mimo że byliśmy sami, we dwoje, czułam, jak otacza mnie mistycyzm tego miejsca i że Czas Snu nadal istnieje.

Podczas ostatniego pobytu w Australii odkryliśmy krótkie aborygeńskie bajki. Są proste, kolorowe, z rytmami didgeridoo w tle i mogą być nie tylko formą odkrywania nieznanego nam świata, ale również pomocą w nauce angielskiego, zwłaszcza dla dzieci.

Biały boso a Aborygen w butach ... co się dzieje z tym światem

Jedna z podstawowych legend opowiada o tęczowym wężu, który stworzył rzeki, góry, doliny i wyspy w Australii, a ostatecznie zaginął i jego ciało układając się wzdłuż północno wschodniego wybrzeża Australii, utworzyło barwną Wielką Rafę Koralową.

Legenda ta ma wiele wersji, wiele interpretacji, w zależności od rodziny, która ją opowiada i się z nią utożsamia. Bo to właśnie wybujała wyobraźnia Aborygenów tworzyła niezwykłe opowieści. Aborygeni marzyli o wspaniałych snach pokrewieństwa ze wszystkim, co ich otaczało i wymyślali wspaniałe, choć czasem przerażające opowieści, które miały wyjaśniać pochodzenie życia na ziemi.

Obejrzyjcie legendę o tęczowym wężu:

 

 

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s