Morskie gwiazdy to rozgwiazdy

Rozgwiazdy to gromada morskich stworzeń zaliczana do szkarłupni.  Najczęściej są pięcioramienne, ale zdarzają się z większą ilością ramion. Są wyjątkowo urodziwymi zwierzętami i trudno ich nie zauważyć w czasie nurkowania.

Ponoć występują na świecie od milionów lat. Sprawiają wrażenia jakby leżały nieruchomo na dnie, ale gdy je położymy w jednym miejscu, całkiem szybko się przemieszczają. Każde z ramion rozgwiazdy ma bowiem po dwa rzędy nóżek ambulakralnych (ruch jest skoordynowany), które pozwalają im pełzać z prędkością 5-15 cm/minutę.

Rozgwiazdy można spotkać na dnie mórz  oceanów całego świata. Występują na każdym rodzaju dna: piaszczystym, skalistym lub na łąkach traw morskich i na różnych głębokościach.

This photo is taken by AllWinner's v3-sdv

Takie delikatne z wyglądu zwierzęta i zdawać by się mogło bezbronne, to drapieżcy. Żywią się padliną, a także mułem dennym. Rozgwiazdą jest też Korona cierniowa, która przyczyniła się do zniszczenia sporej części Wielkiej Rafy Koralowej. To drapieżnik z kolcami jadowymi, bardzo elastyczny, który potrafi się przyssać do koralowców różnych kształtów. Jej toksyczny jad jest niebezpieczny również dla człowieka. My dotykamy tylko tych niegroźnych rozgwiazd i dla bezpieczeństwa w rękawiczkach.

This photo is taken by AllWinner's v3-sdv

Dzieci je wyławiają i po chwili wypuszczają z powrotem do wody, bo to przecież morskie stworzenia!

A tak to dokładnie wygląda:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s