Kocie oczy czyli nowy pomysł na grę mankala

Mankala to ponoć najstarsza afrykańska gra, której historia sięga czasów neolitu!

Niegdyś wśród afrykańskich plemion objęta była czcią. Drewnianą planszę sporządzano przez wiele tygodni, a różnego rodzaju ziarna roślin służyły jako kamienie. Najtańszą i najpopularniejszą wersją wśród afrykańskich pasterzy są dołki kopane w piasku  i zwykłe kamienie.

My nazbieraliśmy kocich oczu, a dokładnie 48 sztuk, gdyż tyle jest niezbędnych do rozgrywki.

Główne założenie gry to zdobycie jak największej ilości kamieni, które rozsiewa się wg ustalonego schematu do kolejnych dołków. W uproszczonej wersji zamiast dołków, rysujemy prostą planszę z 12 polami i dwoma „domkami”. Gra jest prosta i wciągająca, a zarazem wymagająca skupienia i logicznego myślenia.

mankala

Grę mankala znamy od dawna, natomiast na pomysł wykorzystania kocich oczu wpadliśmy dopiero teraz, a nadają się do niej idealnie.

Kocie oczy czyli Cat eye shells to powszechna nazwa wieczka lub sklepienia zamykającego wejście do skorupy ślimaka morskiego. Jest to najczęściej wapienny lub rogowy twór tworzony przez ślimaka w procesie wzrostu i służący do całkowitego lub częściowego zamknięcia ujścia muszli. Wieczka występują głównie u wodnych ślimaków i położone są na zewnętrznej części nogi.

zetony

Kiedy ślimak jest zagrożony przez drapieżnika lub pozostał na powierzchni podczas odpływu, wycofuje się do swojej skorupy, a wieczkiem uszczelnia otwór. Po śmierci i rozłożeniu ślimaka wieczko wypada z muszli, a my znajdujemy je wśród muszelek na plaży.

kolekcjoner

Cat eye shells to talizman znany w niektórych kulturach jako oko Buddy – Eye of Budda w buddyjskiej Azji, jako pieniądz syreni – Mermaid’s Money w południowej Afryce i jako Eye of Santa Lucia we Włoszech.

Może oznaczać trzecie oko Shivy i symbolizuje rozwój, pozytywną energię. Stanowi też ochronę, na przykład przed okiem diabła.

Maorysi nazywają je kanohi pūpū i znana jest towarzysząca tym ślimaczym wieczkom następująca nowozelandzka legenda:

Whaitiri była złą starą kobietą na Wyspie Południowej, która czasami zjadała członków swojej rodziny. Dwóch jej wnuków, którzy zostali z nią na noc, bało się, że ich zabije, gdy śpią. Znaleźli trochę ślimaków morskich i zdjęli kocie oczy. Kiedy poszli spać, umieścili wieczka na własnych oczach. To skłoniło ich babcię do myślenia, że są na jawie, i zostawiła ich w spokoju.

Kocie oczy mają różne wielkości i odcienie, a wyszukiwanie ich na plaży jest wciągające, dlatego nasza kolekcja zapewni już grę trzech mankal jednocześnie 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s